کلاس های مجازی، امروزه  به یکی از مهمترین و اجتناب ناپذیرترین عناصر پلت فرم یادگیری تبدیل شده اند. به همین دلیل است که آموزش ها در کلاس ها، از سمت سخنرانی های معلم بصورت یک طرفه به سوی جلسات یادگیری تعاملی هدایت شده است. ما فازهای بسیاری از کلاسهای مجازی را دیده ایم و به خوبی می دانیم که  توسعه تکنولوژی در حال حاضر ، در حال پیشرفت های زیادی است. یادگیری همزمان در جلسات تعاملی، ضبط سخنان معلم در کلاس برای مراجعه در آینده و وایت برد هوشمند برای توضیح مفاهیم بصری، تمام مراحل یادگیری امروز را تغییر داده است. در اینجا ما می توانیم به برخی از ابزار و برنامه های کلاس درس مجازی که چشم انداز یادگیری امروز را تغییر داده اند و مورد بحث و بررسی قرار گرفته اند، نگاهی بیندازیم :

1-    کلاس درس مجازی

این برنامه فوق العاده، یک پلت فرم برای یادگیری و آموزش  با وجود مکان و زمان ارائه می کند. همکاری در سطح یک کلاس درس مجازی چیزی بیشتر از پرس و جو با ابزار های آموزشی و یادگیری نیست. این برنامه همه چیز را از اجرا و شرکت در کلاس ها برای دیدن نوارهای ضبط شده از کلاس های گذشته تا موارد دیگر را پوشش می دهد. تعامل و ارتباط از طریق بالا بردن دست برای پرسش سوالات ایجاد شده در کلاس به یک سطح جدید بر می گردد. برخی از ویژگی های کلیدی برنامه:

 تعامل با استفاده از ابزارهای صوتی و تصویری ، استفاده از از چندین تخته و ابزار ، مشاهده و به اشتراک گذاری فایل ها در هر زمان، انتقال مفاهیم صوتی، تصویری و کنترل نوشتن دانش آموزان

2-    برنامه BrainCert

این یک ابزار عالی برای ایجاد کلاسهای مجازی است و آموزش، یادگیری و همکاری آنلاین همه افراد از یک مکان واحد است. یکی از ویژگی های آن این است که اجازه می دهد تا مربیان تقریبا بلافاصله از کارآموزان خود دعوت کنند و از آنها بخواهند تا آزمون و یا دوره های آموزشی را راه اندازی و مدیریت کنند. این ابزار دارای سیستم عامل های جداگانه ای برای سه عملکرد اصلی است: یک سیستم عامل برای ایجاد پلت فرم، یک پلت فرم مدیریت محتوا و یک سیستم تست آنلاین. مربیان و دانش آموزان می توانند تقریبا بلافاصله به آن وصل شوند. در اینجا برخی از ویژگی های کلیدی دیگر نیز وجود دارد:

 همکاری در زمان واقعی، گزارش گیری قدرتمند ، تست آنلاین و دوره ها

3-    تخته سیاه مجازی

این ابزار آموزشی نوآورانه به عنوان استفاده بیشتر از تکنولوژی کلاس درس مجازی، است. این تخته ها ممکن است بخاطر سادگی آن و گزینه های سریع تر و کارآمد برای ایجاد آموزش، جایگزین تخته های سنتی یا تخته های هوشمند دیجیتالی شوند. دستگاه شما می تواند بدون استفاده از پخش بی سیم یا اتصال مستقیم به یک تخته سیاه مجازی تبدیل شود. معلمان می توانند به سادگی با انگشت یا قلم نامه بنویسند و ویدیوهای پویای گرفته شده را می توانند برای ایجاد آموزش های خود پخش کنند. برای ایجاد این درس های تعاملی، هیچ دوربین فیلمبرداری یا ابزارهای ویرایش لازم نیست.

4-    برنامه Eliademy

این برنامه نیز یک ابزار به طور گسترده ای برای کلاس مجازی است که اجازه می دهد تا مربیان دروس را به اشتراک بگذارند، دوره هایی را ایجاد و مدیریت کنند. این یک پلت فرم واقعا کاربر پسند با عملکرد و ویژگی های بی نظیر است که ابزارهای خاصی دارد. در واقع، این یکی از بهترین گزینه های موجود در حال حاضر برای فروش دوره های آنلاین است. علاوه بر ویژگی ها، تیم پشتیبان مشتری همیشه برای کمک به شما آماده است. برخی از ویژگی های کلیدی آن عبارتند از:

 راه های نوین ایجاد دوره ها و دعوت از دانشجویان، همگام سازی یادداشت ها و تقویم ،  دسترسی و به اشتراک گذاری موارد آموزشی بر روی دستگاه یا اینترنت

5-    کلاس درس گوگل

هر کسی که دارای یک حساب کاربری شخصی Google است، می تواند با استفاده از این نرم افزار فوق العاده بدون هزینه، کلاس درس مجازی را تجربه کند. با استفاده از این برنامه، ایجاد کلاس ها، برقراری ارتباط، توزیع تکالیف و ... ، بسیار آسان تر از هر زمان دیگری است. این کار که ساده و بدون کاغذ است به معلمان اجازه می دهد که به راحتی از یک مکان تکالیف را ایجاد و نتایج را بررسی کرده و نمره دهند. دانش آموزان می توانند تمامی موارد و تکالیف کلاس را در یک مکان واحد مشاهده کنند که کار سازمان را آسان می کند. در اینجا گزینه های کلیدی، ویژگیها و مزایای کلاس درس Google  عبارتند از:

دارای روشی آسان برای راه اندازی، تقویت ارتباطات، گزینه مقرون به صرفه و امن، شروع بحث در کلاس و ارسال فوری نظریه ها، عدم وجود تبلیغات در آن

6-    برنامه Electa Live

این ابزار کلاس های مجازی به مربیان اجازه ایجاد و ساخت کلاس های یادگیری آنلاین را می دهد. سازماندهی ها، جلسات گروهی و وبینار، کلاس های زنده و جلسات خصوصی بسیار آسانتر از قبل برگزار می شوند. به طور کامل مدیریت و میزبانی شبکه، محتوای محافظت شده و همچنین دسترسی به ابزارهای همکاری آنلاین منحصر به فرد، از مزایای این ابزار مجازی شگفت انگیز است. نگاهی به ویژگی های جالب آن:

حجم ذخیره سازی نامحدود برای محتوای دروس، تقسیم کلاس به گروه به آسانی توسط معلمان ، ایجاد سریع و آسان کلاس های آنلاین

7-    وایت برد تعاملی LiveBoard

این برنامه جدید وایت برد تعاملی یک کمک عالی برای یادگیری کلاس درس مجازی با ویژگی های بصری است. همکاری در زمان واقعی، علیرغم محل تحصیل دانش آموزان و معلمان، امکان شکستن کلیشه آموزشی را ممکن می سازد. در اینجا چند ویژگی و گزینه دیگر وجود دارد:

ابزار متن برای اضافه کردن یادداشت ها و توضیحات، طراحی زمان واقعی و به اشتراک گذاری وایت برد و ...

8-    جلسات وبینار 

این ابزار یکی از بهترین ابزارهای موجود در لیست برتر خدمات کلاس مجازی است. آموزش دهندگان می توانند کلاس های زنده بدون دردسر را برای دانش آموزان ارائه دهند و از سهولت استفاده از ویژگی های آن بهره مند شوند. ویژگی برجسته این ابزار این است که اجازه می دهد 100 دانش آموز بصورت تعاملی همراه با 10،000 بیننده در یک کلاس واحد به صورت رایگان حضور داشته باشند. نگاهی به ویژگی های شگفت انگیز آن داشته باشید:

نمایش مفاهیم صوتی و تصویری با کیفیت بالا، ذخیره سازی رایگان تا 1GB، وجود مکالمات خصوصی ، ارسال پیام های فوری عمومی ، برنامه زمانبندی برای ایجاد زمان مطلوب برای کلاس 

9-    تخته سیاه همکاری

بر خلاف سایر برنامه های کلاس درس مجازی، این ابزار بسیار جذاب از شما نمی خواهد که چیزی را نصب کنید زیرا همه چیز در مرورگر شما اتفاق می افتد. ابزارهای صوتی و تصویری با کیفیت بالا برای درگیر شدن یکپارچه با دانش آموزان است. حتی گزینه ها و ویژگی هایی برای حمایت از کسانی که دارای معلولیت هستند، یک تجربه کاربری کامل را تضمین می کند. ویژگی دسترسی عمومی آن، آموزش را برای هر متقاضی فراهم می کند. ویژگی های شگفت انگیز آن:

راه اندازی سریع و استقرار ساده، مشارکت با وجود محل و زمان ، به اشتراک گذاری ساده و سریع فایل و نرم افزار ،  پروفایل های شخصی برای نشان دادن شرکت کنندگان ، ویژگی هایی برای حضور و نظرسنجی،  یک کلیک برای دسترسی به یک کلاس مجازی

10-   WizIQ

معلمان می توانند تجربه ی کلاس های مجازی را برای دانش آموزان با ویژگی های عالی ایجاد کرده و ارائه دهند. مدرسان و زبان آموزان می توانند این گزینه را بدون دردسر برای گرفتن کلاس های از راه دور پیدا کنند. این ابزار برای هر دو سیستم عامل Android و iOS در دسترس است و از طریق یک افزونه برای Moodle قابل دسترسی است. معلمان می توانند به راحتی با گزینه های سفارشی کلاس های خود را برنامه ریزی و مدیریت کنند. اجازه دهید نگاهی به چند ویژگی داشته باشیم:

ضبط و ذخیره جلسات،  اشتراک صفحات ، انجام آزمون ها،  اشتراک فایل و جلسات

ابزار و برنامه های زیادی وجود دارد که می توانند تجربه کلاس های مجازی دانش آموزان را تقویت کنند. هنگامی که شما شروع به تجربه مزایای این پیشرفت تکنولوژیکی می کنید، راهی برای بازگشت به روش های سنتی وجود ندارد. بسیاری از نظرسنجی ها و تحقیقات نشان داده اند که چطور مثلا چنین ابزارهای فرهنگی کلاس درس را تغییر داده اند. همانطور که آنها فرصتی برای تجربه این موضوع در بر می گیرند، نسبت به گذشته بیشتر علاقه مند به یادگیری هستند و در نمرات خود منعکس می شوند. علاوه بر این، فرهنگ کلاس تعاملی، خستگی سخنرانی های یکطرفه را از بین می برد.