رویداد های رباتیک

ربوکاپ، نادکاپ شریف، جشنواره خوارزمی، فیراکاپ آزاد ایران، مسابقات روباتیک دانش آموزی و سازه های ماکارونی در سطح استانی و کشوری از جمله رویدادهایی در کشور هستند که هر ساله با اهدافی چون ایجاد فرصت خلاقیت در دانش آموزان با محوریت علوم نوین طراحی شده اند. مراکز علمی و آکادمیک داخلی و خارجی معمولاً از برندگان مسابقات حمایت می کنند و جوایزی در قالب حمایت های مالی و معنوی به برندگان اهدا می کنند.

 

ربوکاپ آزاد ایران

مسابقات ربوکاپ آزاد ایران،  برای آماده سازی و تقویت تیم ها جهت شرکت ربو کاپ آزاد ایراندر مسابقات جهانی می باشد. به علاوه اینکه تیم های نوپا این فرصت را پیدا می نمایند تا از تجربیات تیم های دیگر استفاده نمایند و بیشتر با این مسابقات آشنا شوند. سیزدهمین دوره از مسابقات سالانه بین المللی ربوکاپ آزادایران از ۱۴ تا ۱۸ فروردین ماه ۱۳۹۷ و در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار گردید.

 

نادکاپ شریف

مسابقات ملی و آموزشی نوآوری و ابتکارات دانش آموزی دانشگاه صنعتی شریف (نادکاپ شریف) پرطرفدارترین مسابقات دانش آموزان کشور است، که توسط گروهی از مربیان فوق برنامه مدارس پیشرو در سراسر کشور طراحی شده است. حامیان این مسابقات نهادها ونادکاپ شریف سازمانهایی مانند معاونت پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف، معاونت متوسطه وزارت آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری، معاونت علمی ریاست جمهوری، بسیج دانش آموزی، شهرداری تهران و بوده اند. بیست و سومین دوره نادکاپ با حضور بیش از ۲۴۰۰ شرکت کننده از ۱۰۰ شهر کشور در ۱۲ بخش و ۵۵ رشته متنوع در روزهای ۱۶ و ۱۷ اسفندماه  سال 97 در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد. آموزش مهارت محور، پرورش خلاقیت و نوآوری، ایجاد خودباوری و اعتماد به نفس و تقویت هویت ملی و فرهنگی دانش آموزان با تاکید بر نیازسنجی و توانمندی های علمی و عملی داخلی و تجربه کار گروهی شیرین از اهداف نادکاپ شریف است که بعنوان یکی از با سابقه ترین مسابقات دانش آموزی در کشور شناخته می شود. هم چنین برای اولین بار در کشور، بخشی ویژه در حوزه آینده پژوهی در این دوره از مسابقات در نظر گرفته شده بود.

 

جشنواره خوارزمی

خوارزمی جوان

جشنواره خوارزمی یکی از جشنواره علمی در ایران است که توسط سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برگزار می‌گردد. این جشنواره از سال ۱۳۶۶ بصورت بین‌المللی آغاز به کار نموده و سپس در سال ۱۳۶۸ با هدف جلب مشارکت دانش آموزان، بخش دانش‌آموزی نیز به آن اضافه گردید. پس از آن با طی ۱۰ سال فعالیت در حوزه بین‌المللی اولین دوره این جشنواره در قالب جشنواره جوان خوارزمی در سطح ملی با مشارکت وزرات آموزش و پرورش آغاز گردید. مهلت ثبت نام برای بیست و یکمین جشنواره جوان خوارزمی از فروردين 98 تا 31 تير98  برای دانش آموزان و دانشجویان می باشد. لینک ثبت نام

 

 

فیراکاپ آزاد ایران

کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران (فیرا) و دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) با همکاری وزارت علوم, تحقیقات و فناوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف ایفای نقش موثر در پیشبرد این مهم، هشتمین دوره جشنواره بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی فیراکاپ آزاد ایران را با همکاری فدراسیون جهانی رباتیک فیرا (FIRA)، در تاریخ 10 الی 13 اسفندماه 1397 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار کردند. که این مسابقات مرحله انتخابی مسابقات جهانی رباتیک فیرا 2019 بوده  است.

 

مسابقات روباتیک دانش آموزیتبریز کاپ

در کنار سایر رویدادها، مسابقاتی نیز در سطح استان برگزار می شود. در سال اخیر اولین دوره مسابقات رباتیک دانش آموزی (تبریز-کاپ) در شهر تبریز برگزار شد.اولین دوره این مسابقات با حضور گسترده دانش آموزان و موسسات و پژوهشسرا های استان در تاریخ 15 تا 17 مرداد 97 در مجتمع فرهنگی هنری 29 بهمن و با همکاری موسسه الف برگذار شد.بعد از سه روز مسابقات پرهیجان نفرات برتر لیگ ها مختلف معرفی و جوایز خود را دریافت نمودند. 

 

مسابقات سازه های ماکارونی

سومین دوره مسابقات سازه‌های ماکارونی در کیش به همت دانشگاه علمی‌کاربردی کیش و با حمایت شرکت برش بتن سهند در چهار بخش آزاد و دانشجویی، دانش آموزی (دبیرستان)، دانش آموزی (ابتدایی) و زیبا شناختی برگزار شد.سازه ماکارونیسازه‌های ماکارونی یکی از شاخه‌های جذاب بین پروژه‌های دانش آموزی می‌باشد که تلفیقی از علوم فنی و مهندسی گوناگون مانند فیزیک، ریاضی و هندسه است. در این گرایش دانش آموزان به جای استفاده از فولاد و بتن جهت ساخت سازه، از ماکارونی به عنوان جایگزینی ارزان و با رفتاری شبیه، استفاده می‌کنند و سپس برای آزمایش طرح و قدرت ساخت، آن را بارگذاری کرده و راندمان حاصل از تقسیم وزن تحملی به وزن سازه را محاسبه می‌کنند. راندمان بیشتر نشان از توان بالاتر و برتری سازه دارد. پل (تحت بارگذاری یکنواخت، متمرکز و متحرک)، جرثقیل برجی، انواع قاب‌های ساختمانی و .ستون‌های فشاری از جمله رایج‌ترین سازه‌های ماکارونی می‌باشند