توفان ذهن لگو LEGO Mindstorms

NXT

Lego mindstorms یک پلترم نرم افزاری است که توسط شرکت lego برای توسعه ی ربات های قابل برنامه ریزی، طراحی شده است. هر نسخه شامل یک قطعه کامپیوتر هوشمند است که سیستم، مجموعه ای از سنسورها و موتورهای مدولار و قطعات لگو را برای ایجاد سیستم های مکانیکی کنترل می کند.

تاکنون، چهار نسل از پلت فرم Mindstorms طراحی شده است: سیستم نوآوری رباتیک، NXT، NXT 2.0 و EV3. که با انتشار هر پلت فرم، توانایی موتور و سنسور گسترش یافته است. برخی از مسابقات رباتیک ، مانند اولین لیگ LEGO و المپیاد جهانی رباتیک، از این مجموعه استفاده می کنند.

Lego Mindstorms EV3

Lego Mindstorms EV3 محصول نسل سوم Lego Mindstorms است. EV3 توسعه ی بیشتر نسبت به نسل NXTها دارد. این سیستم در تاریخ 1 سپتامبر 2013 منتشر شده است. مجموعه LEGO MINDSTORMS EV3 شامل موتورها، سنسورها، بلوک های قابل برنامه ریزی EV3، 550 عنصر LEGO Technic و یک کنترل از راه دور می باشد.EV3  را می توان با دستگاه های هوشمند کنترل کرد. EV3 می تواند یک سیستم عامل جایگزین را از microSD بوت کند، که امکان اجرای ev3dev، و سیستم عامل مبتنی بر دبیان را فراهم می کند.

استفاده در آموزش 

کیت های Mindstorms نیز به عنوان ابزار آموزشی مورد استفاده قرار می گیرند و در ابتدا  این کیت ها از طریق همکاری بین Lego و آزمایشگاه رسانه MIT  تهیه شدند. نسخه آموزشی، Mindstorms برای مدارس یا Mindstorms Education نامیده می شود، و نسخه های بعدی با نرم افزار برنامه نویسی مبتنی بر ROBOLAB GUI است که در دانشگاه Tufts با استفاده از National Instruments LabVIEW  به عنوان موتور، توسعه یافته است.

علاوه بر این، نرم افزار های قابل حمل می توانند با سیستم عامل های شخص ثالث و / یا زبان های برنامه نویسی محبوب مانند جاوا و c جایگزین شوند. نسخه LEGO آموزشی برای سطح عمیق تر یادگیری یا تدریس طراحی شده است. نسخه LEGO آموزشی همراه با پشتیبانی، ربات آموزش دهنده،Robot Educator نامیده می شود.  این ایده عالیست که از LEGO  Education در آموزش استفاده شود.

نسخه retrail بیشتر برای استفاد در خانه یا به عنوان اسباب بازی طراحی شده است، در حالی که مدل مربی (educator model) برای آموزش عمیق با منابع و قطعات اضافی برای انجام این کار طراحی شده است. به همین دلیل است که LEGO Education Mindstorm حاوی سنسورها و قطعات بیشتری از نسخه retrail است.

ویدیو زیر نمونه استفاده شده از EV3 برای شبیه سازی بازی سنگ، کاغذ، قیچی است.